Dostęp do informacji publicznej
Na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) każda informacje o sprawach publicznych stanowi informacje publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych ww. ustawie.
OGÓLNY OPIS
- Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek.
- Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje szkoła, nie umożliwiają udostępnienie informacji w sposób i w formie określonej we wniosku.
- Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.
WYMAGANE DOKUMENTY
Wypełniony formularz wniosku do pobrania ( Załącznik poniżej).
SPOSÓB DOSTARCZANIA DOKUMENTÓW
Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć do szkoły na jeden z poniższych sposobów:
- przesłać drogą elektroniczną przy pomocy skrzynki kontaktowej ePUAP - o ile Wnioskodawca posiada bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany,
- Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym),
- złożyć osobiście w szkole w godzinach pracy sekretariatu.
Wykorzystanie skrzynki kontaktowej ePUAP oraz e-formularzy
- W celu skorzystania z elektronicznej drogi wymiany dokumentów należy posiadać założoną skrzynkę kontaktową i być zalogowanym. Szczegółowe informacje zawiera "elektroniczna skrzynka podawcza" dostępna w lewej części strony BIP szkoły.
INFORMACJE NA TEMAT PRZEBIEGU SPRAWY
- Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się ze szkołą osobiście.
- Informacje można uzyskać również telefonicznie.
TERMINY I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
- Udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje w terminie 14 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
- W sprawach skomplikowanych termin ten może być wydłużony do 2 miesięcy, o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany odrębnym pismem.
- Dokument może być odebrany przez Wnioskodawcę:Drogą elektroniczną poprzez skrzynkę kontaktową ePUAP
- Poprzez pocztę tradycyjną.
- Osobiście w sekretariacie szkoły.
Informacje publiczne udostępnia wyłącznie dyrektor szkoły. Udostępnienie dokumentu urzędowego polega na umożliwieniu osobie zainteresowanej:
- bezpośredniego wglądu do wskazanego przez nią dokumentu, w celu zapoznania się z jego treścią,
- sporządzenia notatek lub odpisów.
Wgląd do dokumentu urzędowego odbywa się w komórce organizacyjnej, w której dokument jest przechowywany, w godzinach pracy, w obecności pracownika. Udostępnienie informacji publicznej, w tym dokumentu urzędowego zapewnia się także poprzez przesłanie jej albo przeniesienie jej na odpowiedni, powszechnie stosowany nośnik informacji - jeżeli z takim wnioskiem wystąpi zainteresowany.
Wydawanie dokumentów, o które wnosi wnioskodawca poza miejsce udostępniania jest zabronione.
- O formie odbioru decyduje Wnioskodawca w formularzu wniosku.
OPŁATY
W przypadku, gdy w związku z udostępnieniem informacji publicznej szkoła ma ponieść dodatkowe koszty związane ze sposobem udostępnienia lub z koniecznością przekształcenia informacji publicznej, można pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz od decyzji o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej przysługuje odwołanie zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.
INFORMACJE DODATKOWE
Jeżeli udostępnienie całego dokumentu naruszałoby przepisy ustaw wyłączających jawność lub stanowiących tajemnicę, dokumenty udostępnia się w ograniczonym zakresie.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacij publicznej (Dz. U. 2001 nr 112 poz. 1198 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej>>
INFORMACJE NIEJAWNE
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r.) prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.
Na podstawie art. 5 ust. 2 niniejszej ustawy prawo do informacji publicznej ulega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania tych funkcji oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.